انتخاب یک لنت خوب

636 بازدید 24 خرداد 1400 زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
انتخاب یک لنت خوب

مزایایی لنت خوب چیست و چگونه تشخیص دهیم :

تصور کنید که در یک جاده سرآشیبی به سمت پایین هستید باران می آید و با سرعت بالا به سمت مسیری مشخص در حال رانندگی میباشد، شما از سیستم ترمز خود اطمینان خاطر دارید و میدانید که در فاصله زمانی مشخص ترمز میکنید و حتما مانع رو برو را پشت سر خواهید گذاشت . ترمز میگیرید و پایتان را روی پدال ترمز میگذارید اما برعکس تمامی محاسبات ذهنی شما ، این عمل با تاخیر رخ میدهد و صدای ساییده شدن و جیغ کشیدن گوشتان را آزار میدهد نیمتوانید خودروتان را کنترل کنید و ماشین روی آسفالت مسافتی را سر میخورد . این سر خوردن قبل از این که اصطکاک مابین آسفالت و لاستیک باشد به لنت خودرو و دیسک برمیگردد که در کسری از هزارم ثانیه این عمل به خوبی انجام نمی پذیرد و خسارت ب بار می آورد.

به فکر فرو میروید که چه چیز باعث شد این حادثه رخ بدهد ؟ ؟ ؟ سوال های بیشماری به دور ذهن شما در حال چرخیدن است . 

سوال هایی که از خود میپرسید از این قرار است

 •  نوع لنت جلویی که خرید کردم چه بود ؟
 •  نحوی رانندگی ام چگونه است ؟
 •  آیا لنتی خریدم که مناسب شرایط آب هوایی این چنین باشد ؟
 •  چه مبلغی هزینه کردم ؟ آیا به اندازه هزینه ی که دادم کارایی داشته ؟
 •  چه زمانی میبایست تعویض میکردم ؟

 نوع لنت جلو انتخابی چگونه باید باشد :

در بازار لوازم یدکی خودرو هنگامی که قصد خرید لنت دارید می بایست به برند توجه بسیاری داشته باشید و در خصوص برخی قطعات خساست به خرج ندهید تا متحمل خسارت نشوید . 

بعضا دیده شده که مشتری برای این که خودرو خود را بفروشد و کمتر هزینه کند از قطعاتی استفاده میکند که افترمارکت هم نیستند و حتی تغلبی هستند و فقط قصد فروش را دارند چون فکر میکنند که نفر بعدی که خودرو را سوار میشود تمام این قطعات را تعویض میکنند و جنس مصرف مورد پسند خود را سوار میکند ...این تصور غلط ناشی از فرهنگ ما در رانندگی و طرز استفاده از وسیله را دارد .
شما نمیدانید که طرف پیش از شما چه جنسی مصرف کرده برای خودرو دست دومتان . بر همین مبنا شما رانندگی میکنید و به سیستم خودرو آسیب وارد میکنید . 

نوع لنتی که میخواهید استفاده کنید با یک سرچ کوچک در اینترنت متوجه میشوید که رنج قیمتی آن در چه حدودی است و از چه متریالی استفاده شده است . پس آپدیت باشد شما در سال 2020 هستید . 

 • آیا این لنت مناسب خودرو شما هست ؟
 • آیا اصلا برای این سیستم ترمز طراحی شده ؟
 • آیا موارد مشابه و بهتر هم دارد؟

لنت های بی شماری در دنیا هستند که با هم یکی هستند برای مثال چند خودرو در کشور ما هستند که یک نوع لنت را دارند و موارد مصرفی مشابه دارند ، اما از لحاظ قیمتی فرق دارند . سیستم تولید لنت در همه جای دنیا یکی است و آن سیستم رقابیت رقبای تولید کننده است بازار های یکدیگر را فتح میکنند . برای مثال لنت هافی لوبو که خودرویی چینی است با لنت یک ماشین دیگر که تولید یک کشور دیگر است یکی است . 

یک لنت خوب باید دارای :

 1. آزبست
 2.  مواد غیر فلزی
 3. ماده نیمه فلزی
 4. تمام فلز
 5. مواد آلی
 6. آرامید
 7. آهن پخته شده
 8. ماده کربن

باشد تا در شرایط آب هوایی در هنگام رانندگی عکس العمل خوبی از خود به نمایش بگذارد . 

با نگاه کردن به سطح لنت با ذرات به کار رفته درون آن را ببینید . ذراتی طلایی رنگ و دانه های مشکی باید برق بزند به اصطلاح تعمیرکاران و چه بهتر که بین ان خط فاصلی باشد .

یک لنت خوب باید ضخامت یا گوشته بدنه داشته باشه تا مدت زمان زیادی کار کند بسته به پولی که میدهید.

بوی ماهی گندیده میدهد به خاطر آزبست و آرامید مصرفی درونش که موادی سمی و سرطان زا هستند از تماس با پوست لطفا جلو گیری شود.

نحوه ی رانندگی شما در به اتمام رسیدن لنت تاثیر گذار است هر چه سرعت بیشتری بروید زودتر لنت شما مصرف میشود . دانستن مسیر پیش رو و این که چه زمانی نیاز به ترمز دارید و چه زمانی بیجا به ماشین سرعت بدهید در مصرف لنت بسیار مهم است .

هزینه ای که میخواهید بدید و باز و بسته کردن لنت توسط مکانیک را در نظر داشته باشید . تا جایی که میشود از جنس اصلی استفاده کنید در غیر این صورت برندهای مطرحی که تخصصی زیربندی خودروهای روز دنیا را استفاده میکنند را بردارید . کشورهای جنوب شرقی آسیا متریال خوبی دارند . لنت های اروپایی برخی از ان ها مطرح هستند و سوت نمیکشند .

نمونه تقلبی وبی کیفیت باعث میشود سیستم ترمز شما دچار مشکل بشود و در کنار لنت کالیپر رو هم تعویض کنید.

قبل از تعویض حتما با مکانیک مشورت کنید تا سیستم تزمر شما را چک کند .

رانندگی خوب و لذت بخش در به وجود آمدن شخصیت رانندگی شما تاثییر گذار است .