بهترین چراغ خودرو چه چیزی است؟

1,266 بازدید 02 خرداد 1403 زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه
بهترین چراغ خودرو چه چیزی است؟

چراغ جلو از حساسترین چراغ‌های ماشین است، به وسیله چراغ جلو میزان تصادفات به نسبت قابل توجهی کاهش میابد، اگر که آن خراب شود یا اینکه به اندازه کافی روشنایی ندهد موجب کاهش دید راننده در شب میشود و باعث رخ دادن اتفاقاتی ناخوشاندی خواهد شد.

چراغ ماشین از یک بدنه پلاستیکی ضد آب و یک کاسه انعکاس دهنده ماننده آینه یک شیشه یا تلق پلاستیکی شفاف ساخته میشود و در قسمت پشتی آن یک یا چند لامپ برای روشنایی جلوی ماشین قرار دارد.

چراغ ها دارای قاب و لنز مخصوص به خود هستند و لنز و قالب هر ماشین با ماشین دیگر تفاوت دارد مثلا نمیتوان کاسه چراغ بنز را برای پراید استفاده کرد.

هدلایت فقط یک لامپ یا چراغ ساده نیست بلکه دارای فناوری پیچیده‌ای در خود میباشد.

در ماشینهای جدید ساختمان چراغ‌ها کاملا به روز و با فناوری خاصی تولید میشود که وصف ناپذیر است.

جنس چراغی که در ماشین بکار میرود میتواند متفاوت باشد و از شایعترین و مرسوم‌ترین مدل چراغ خودرو نوع هالوژنی آن است.

بیشتر ببینید: چراغ جلو اکسنت

انواع هدلایت ماشین

در  این قطعه از چهار فن‌آوری استفاده شده است، که نوع هالوژنی آن بیشترین کاربرد را در میان صاحبان ماشین دارد، نوع بعدی لامپ‌های ال ای دی هستند و سومین نوع مرسوم لامپ زنون و بعد از همه آنها نوع لیزری است که کمترین استفاده را در چراغ ماشین دارد.

لامپ‌های هالوژنی

لامپهای هالوژنی یکی از پرطرفدارترین مدل ها هستند، اگر که با جدول مندلیف آشنایی داشته باشید حتما میدانید که هالوژن موادی نافلز است، این دسته دارای 5 زیر مجموعه است که بسیار شیمیایی، واکنش پذیر و سمی هستند.

لامپ هالوژنی بصورت گسترده در انواع چراغ کاربرد دارد و این لامپ‌ها علاوه بر ماشین در دیگر وسایل نقلیه مانند موتور و ماشینهای مسابقه‌ای نیز بکار میروند.

در این نوع لامپ از یک رشته نازک تنگستن استفاده شده است و در کنار این رشته نازک یک حباب شیشه‌ای که حاوی گاز هالوژن است مورد استفاده قرار میگیرد، زمانی که رشته تنگستن داغ شود نور تولید میکنند، نحوه کار این نوع لامپها به این صورت است که با هر بار روشن شدن چراغ، گاز هالوژن سبب گرم شدن رشته نازک تنگستن میشود و آن هم نور سفیدی را تولید میکند.

لامپ زنون

این نوع لامپها دارای ویژگی‌هایی مانند: گازی بودن، بی‌رنگ، بی بو و دارای خاصیت واکنش پذیری بسیار بالایی هستند، مقدار بسیار کمی از این گاز را میتوان در جو زمین پیدا کرد، لامپ هالوژنی با اینکه بیشترین کاربرد را دارد ولی امروزه کاربرد این نوع لامپ هم در حال افزایش میباشد.

نور لامپ زنون HID سفید است و این لامپ گرمای کمتری را تولید میکنند. قیمت این لامپ برای خرید و تعمیر و نگه‌داری آن بسیار بالاست.

لامپ ال ای دی LED

ال ای دی مخفف شده واژه Light Emitting diode به معنی دیود ساطع کننده نور است، این نام کاملا شایسته آن است.

دیود به وسیله‎‌ای گفته میشود که با دریافت ولتاژ روشن میشود. ساختار این چراغ کاملا با لامپ هالوژنی فرق دارد، زمانی که این چراغ‌ها را روشن میکنید تنها قسمت نیمه بالایی آن روشن میشود و فقط نیمه بالایی این لامپ گرم میشود و قسمت پایین آن سرد میماند.

این نوع از چراغ دارای دو نیمه است، نیمه بالایی و نیمه پایینی که باید سرد بماند. نگهداری این لامپ در کاسه چراغ جلو ماشین بسیار مهم است.
اندازه این نوع لامپ کوچک و مصرف انرژی آن پایین است، این لامپ دارای قیمت بالایی است.

بیشتر ببینید: چراغ جنسیس

چراغ لیزری

این نوع از چراغ‌ها دارای نور بسیار زیبایی هستند، اما استفاده از آنها کم است. این لامپ‌ها از جدیدترین فناوری را مورد استفاده قرار داده‌اند و در ماشین‌هایی مانند آئودیR8 ال ام ایکس از این نوع لامپ استفاده شده است. سیستم الگوریتم ماتریسی آن تنها به عنوان یک پشتیبان عمل میکند و این سیستم در ماشین آئودی R8 ال ام ایکس تنها در وضعیت نور بالا فعال میشود و مهمترین دلیل استفاده از این الگوریتم ضعف چراغ‌های لیزری در برابر زنون است.

لامپ‌های لیزری میتوانند تا شعاع 500 متری راننده را به خوبی روشن کنند، این لامپ‌ها همچنین میتوانند تابش نوری دو برابری را داشته باشند.

در ماشین آئودی از چهار چزاع لیزری با قطر سیصد میکرومتر استفاده شده است، این ماشن میتواند نور را به هفت شکل متفاوت به هدفش بتاباند. هزینه تولید بالای آن در کنار برخی از المانهای ایمنی باعث شده که تولید این لامپ بسیار کم باشد و احتمال دارد که در سالهای آینده شاهد استفاده از آن در ماشین‌های لوکس باشیم.

چراغ لیزی با چراغ هالوژنی یا ال ای دی بسیار متفاوت است و اگر ساختمان هر کدام را بررسی کنید میبینید که چراغ لیزری از فناوری جدیدتر و چراغ هالوژنی با وسعت بیشتری روبرو است.

نحوه انتخاب بترین هدلایت

انتخاب بهترین چراغ جلو

در انتخاب بهترین لامپ برای ماشین باید عوامل متفاوتی را در نظر گرفت که از المانهای بسیار مهمی هستند مانند :

  • نور
  • سطح روشنایی
  • تیز بودن نور
  • رنگ نور

قیمت و کاربرد نیز ازاهمیت بالایی برای خرید یک لامپ برای ماشین برخوردار است.

اگر که شما یک ماشین لیفان دارید و میخواهید که از یک چراغ رنگی که جزء دسته لوازم لوکس محسوب میشوند تهیه کنید باید به مدل ماشین دقت داشته باشید، کاسه و لنز چراغ جلو بسیار مهم است، زیرا این وسایل مشخص میکند که آیا این چراغ با ماشین شما سازگاری دارد یا نه؟

چراغ جلو در تمام انواع ماشین مهم است زیرا موجب میشود که از تصادفات جلوگیری شود، تمامی انواع چراغها مانند ال ای دی یا هالوژنی همگی مناسب و خوب هستند ولی باید بهترین انتخاب را با در نظر گرفتن المانهای خودروی خود داشته باشید.

اگر که قصد دارید که چراغ خودروی خود را تعویض کنید باید به این نکات مهم توجه کنید و باید در نظر بگیرید که با بالا رفتن توان لامپ عمر آن نیز کوتاه‌تر میشود و اگر که میخواهید لامپی با توان بالا را بخرید حتما باید از فیش‌های مخصوص همان لامپ بهره ببرید.

زمای که میخواهید چراغ را تعویض کنید باید دقت داشته باشید که نوع سوکت و اتصالات لامپ جدید هم مانند لامپ قبلی باشد.

اگر که یکی از لامپهای چراغ جلو ماشین میسوزد میزان جریان الکتریکی ورودی به لامپ سالم افزایش میابد و حتما باید در صورت سوختن چراغ خودرو سریعا آن را تعویض کرد.
در زمان خرید حتما باید توجه داشته باشید که لامپ جدید از لحاظ فنی استاندارد و هم مطابق مقررات باشد.

بیشتر ببینید: چراغ جلو النترا

انواع چراغ خودرو از لحاظ رنگ

هدلایت ماشین را میتوان با توجه به نورشان نیز تقسیم بندی کرد که این تقسیم بندی شامل مواردی مانند :

  • نور زرد : استانداردترین لامپ، اکثر ماشینها هم از لامپ‌هایی که نور زرد دارند استفاده میکنند.
  • نور سفید : این نور برای خودرو اصلا مناسب نیست، زیرا این لامپ‌ها نور کمی را دارند و علاوه بر آن نور سفید موجب آزار چشم بقیه رانندگان میشود.
  • نور چهار فصل : این نوع لامچ نور پررنگ‌تر و قوی‌تری نسبت به لامپ‌های معمولی دارند. در هر نوع شرایط جوی و در هر منطقه جغرافیایی میتوان از آن استفاده کرد.
  • نور هفت رنگ : این نوع چراغ‌های که دارای نور هفت رنگ هستند و زیبایی بیشتری از لامپ‌های معمولی دارند، باید توجه داشته باشید که این لامپ‌ها اصلا استاندارد نیستند و باعث میشوند که ماشین شما هم جریمه میشود.
  • نور نایت بریکر لیزر : چراغ‌های با نور نایت بریکر لیزر 130% بیشتر از لامپ‌های معمولی نور دارند و پرتاپ نور این نوع از چراغ‌ها 40 متر میباشد، باید توجه کنید که این نوع لامپ نسبت به لامپهای معمولی گرمای بیشتری را هم تولید میکنند.