علایم خرابی کوئل ماشین و روش‌های برطرف کردن آن

4,337 بازدید 31 اردیبهشت 1403 زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
علایم خرابی کوئل ماشین و روش‌های برطرف کردن آن

کوئل یکی از قطعات مهم در ماشین است که اگر خراب شود، باعث خرابی بقیه قسمت‌های ماشین میشود برای همین حتما باید علائم و دلایل خراب شدن کوئل را بشناسید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

جریان برق فشار قوی از داخل کویل میگذرد و موجب میشود که حرارت زیادی را ایجاد کند و این حرارت زیاد سبب این میشود که بیشتر در معرض آسیب و خراب شدن باشد و برای اینکه این آسیبها کاهش یابد آن را از آلومینیوم درست میکنند، فلز آلومینیوم نسبت به بقیه فلزات در برابر ضریب انتقال گرما و حرارت بالاتری را داراست.

هر شمع موتور در یک خودرو دارای کودل مشعل خودش است که یا به صورت فیزیکی یا از طریق سیم به شمع چسبیده‌اند و یا انیکه روی نوع شمع بدون وجود هیچ سیمی قرار میگیرند.

شمع موتور 15000 تا 20000 ولت الکتریسته برای اینکه بتواند ماشین را روشن کند نیاز دارد و زمانی که کوئل قدرتمند نداشته باشد امکان دارد که مصرف سوخت ماشین ضعیف شود و موتور ماشین هم امکان دارد که منفجر شود.

کوئل ماشین از قسمتهای مختلفی مانند یک هسته مرکزی، دو سیم پیچ اولیه و ثانویه و بدنه اصلی تشکیل شده است. بین دو سیم پیچ عایقی وجود دارد که گرمایی که به وجود می‌آید را به خود جدب کند و از خراب شدن سیم پیچ‌ها جلوگیری میکند و امکان دارد که این عایق نیز خراب شود که این کاملا طبیعی است و باید مراقب بود که این قطعه حساس مشکلی داشت آن را تعویض کرد تا خسارت جبران ناپذیری پیش نیاید.

علایم خرابی کویل ماشین

علایم خرابی کویل ماشین

از علایم خرابی کوئل خودرو میتوان به این موادر اشاره کرد :

پس زدن شعله

پس زدن شعله یا آتش سوزی در خودرو میتوان یکی از نشانه‌های خرابی کوئل موتور در مراحل اولیه باشد، این اتفاق زمانهایی رخ میدهد که سوخت کامل استفاده نشده باشد و در سیلندرها باقی بماند و به لوله اگزوز راه پیدا کند و چنانچه که این مشکل را سریع برطرف نشود باعث میشود که به ماشین هزینه سنگینی برای تعمیر وارد شود و از علایم آن خارج شدن دود سیاه از لوله اگزوز است و بوی گازوئیل نیز از دیگر نشانه‌های خرابی کویل میتواند باشد.

کیفیت پایین بنزین

از دیگر نشانه‌های خرابی این قطعه پایین آمدن کیفیت سوخت است و اگر بنزین ماشین زودتر از زمان همیشگی تمام شود این میتواند نشانه خرابی یا مشکلی در آن باشد.

آتش گرفتن موتور ماشین

نشانه بعدی خرابی یا مشکل در کوئل آتش گرفتن موتور خودرو است، اگر در این زمان بخواهید ماشین استارت بزنید صدایی سرفه مانند از آن به گوش برسد و زمانی که با سرعت بالا حرکت کنید، صدا بیشتر میشود و خودرویی که این مشکل را دارد دچار لرزش میشود.

حرکت نکردن ماشین

امکان دارد که خرابی این قطعه موجب حرکت نکردن ماشین هم بشود، بدلیل اینکه خودرو جرقه‌های نامنظم دارد و به شمع به صورت نامنظم وارد میشود و سبب مشکل در کوئل میشود که در این حالت خودرو به صورت کامل از کار می‌افتد و خاموش میشود و امکان دارد که با ری استارت کردن دوباره روشن شود.

قدرت ضعف موتور

اگر کوئل آسیب دیده باشد امکان دارد که احساس کنید که موتور ماشین ضعیف شده باشد و مثل همیشه قدرت نداشته باشد.

روشن شدن چراغ موتور و کد DTC را باید چک کرد

بیشتر زمانی که چراغ موتور داخل داشبورد ماشین روشن میشود کد موتور P0351 هم معمولا روشن میشود و با اسکن کردن این کد که یکی از راحترین روشهای شناخت و تشخیص این مشکل است، زمانی که کد را چک میشود آن خطا میدهد و با این روش میتوان تشخیص داد و زمانی که با ارور مواجه شدید حتما چراغ موتور را با استفاده از ابزار مخصوص چک کنید.

استارت سخت موتور 

زمانی که موتور سخت استارت بخورد این یکی دیگر از نشانه‌های که ماشین از یک کوئل جداگانه استفاده میکند و اگر کوئل درست عملکرد نداشته باشد، یعنی موتور بدون جرقه‌ای درون سیلندرها هندل میکنند.

عوامل خرابی کوئل ماشین

عوامل خرابی کوئل ماشین

در گذشته ماشینها کاربراتوری بوده است و رانندگان برای اطمینان از عدم خرابی سیستم جرقه زنی ماشین به وسیله یک پیچ‌گوشتی سر وایرها را به بدنه ماشین متصل میکردند، هنوز با انژکتوری شدن ماشینها بعضی از آن‌ها هنوز این عادت را دارند که کارشناسان توصیه میکنند که برای ماشینهای انژکتوری اصلا این کار را انجام ندهند، زیرا این کار در ماشین انژکتوری سبب آسیب دیدن کامپیوتر مرکزی یا ecu ماشین میشود و حتما باید در هنگام خرابی کوئل به تعمیرگاه و یا افراد متخصص مراجعه شود تا به وسیله دستگاه دیاگ به راحتی بتواند منشا خرابی را پیدا کنند و مستقیم به تعمیر همان قسمت بروند.

سوختن کوئل

سوختن این قطعه با وجود عایق حرارتی و استفاده از آلیاژ بکار رفته در آن امکان دارد که پیش بیاید و از عوامل سوختن آن گرما و فشار جریان برقی است که در اثر گذشت زمان باعث خرابی و سوختن آن میشود.

کارکرد طولانی

از دیگر عوامل استفاده طولانی مدت از کوئل خودرو است.

کیفیت پایین

استفاده از قطعه نامرغوب موجب میشود که از همان اول به درستی عمل نکند.

عملکرد نادرست باتری

اگر باتری ماشین یا اتصالات آن درست عمل نکند باعث ناکام ماندن عملکرد تقویت برق به وسیله کوئل میشود.

عوامل خرابی کوئل ماشین

چگونه کوئل را تست کنیم؟

در ادامه به معرفی راهکارهایی بر پایه COP. CNP میپردازیم که به بتوان به وسیله آن این قطعه را تست کرد.

نوع CNP

باید اول موتور را خاموش کنید و بعد کاپوت را باز کرده و هرگونه سیم مربوط به شمع ماشین را جدا کنید و این سیم‌ها معمولا از کلاهک توزیع آغاز میشود و تا شمع موتور ادامه دارند، در این زمان بهتر است که از دستکش و ابزار کمک بگیرید.

بعد شمع جدید موتور را به سیم متصل کنید و این سیم‌ها را با استفاده از بخش فلزی نگه دارید.

زمانی که ماشین روشن باشد بدنبال جرقه آنی در فضای خالی شمع باشید و اگر جرقه آبی رنگی را دیدید این به معنی این است که موتور کاملا صحیح کار کند.

چنانچه جرقه‌ای را ندید یا اینکه جرقه نارنجی رنگ بود، یعنی اینکه کوئل موتور خراب شده و خوب کار نمیکند.

زمانی که این تست را انجام دادید شمع موتور را جدا کنید و آن را پشت سوراخ قرار بدهید و دوباره سیم‌های شمع را به آن وصل کرده و آن را به فیوز پمپ برگردانید.

نوع COP

موتور را روشن کرده

سرعت موتور را در حالت استراحت یا در جا قرار دهید.

زبانه قطعه شماره 1 را باز کنید و آن را بیرون بکشید و تا عملکرد موتور را ببینید.

اگر موتور صدای سفت و سختی داشت، یعنی کوئل شماره 1 درست کار میکند و سپس در این مرحله را تا جایی ادامه بدهید که بخش‌های باقی مانده همگی همزمان با هم کار کنند و در این حالت هیچ‌یک نباید تغییر کند و باید مانند قبل درست کند.