نحوه تنظیم نور چراغ‌های خودرو

2,319 بازدید 09 خرداد 1400 زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه
نحوه تنظیم نور چراغ‌های خودرو

تنظیم بودن نور چراغ ماشین یکی از اصول اولیه ایمنی خودرو و سرنشینان آن میباشد، اگر که نور چراغ درست تنظیم نشده باشند امکان تصادفات در شب بسیار افزایش میابد و نور لامپ‌ ماشین بجای اینکه جلوی دید راننده را روشن کند اطراف و کناره‌ها را روشن میکند، برای همین ضروری است که همیشه نسبت به تنظیم بودن نور چراغ ماشین اقدامات لازم را بعمل بیاورد، تا از رخ دادن هر گونه صدمه و آسیب احتمالی جلوگیری کنید.

چرا تنظیم چراغ خودرو بهم میریزد؟

تنظیمات چراغ‌های ماشین امکان دارد به دلایل مختلفی بهم بریزد و زاویه تابش آن تغییر کند برای همین باید همیشه بصورت دوره‌ای آن را چک کنید.

اکثرا چراغ جلو به مرور زمان در محل خود تکان میخورند و تنظیماتشان بهم میخورد، تمامی چراغ‌ها حتما بعد از مدتی باید چک و تنظیم شوند.
از دیگر عوامل احتمالی از تنظیم خارج شدن نور چراغ شامل موارد زیر میباشد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین چراغ ماشین

تصادفات از جلو و ضربه کوچک

امکان دارد که ضربه بسیار کوچکی در تصادف به ماشین شما وارد شود و چراغ‌ها دچار مشکل شوند و پیچ تنظیم آن از جای خود جابجا بشوند.

فنرهای فرسوده

فنرهای فرسوده میتواند موجب شود که نور چراغ‌ها جلو بالاتر از حد باشند و اگر که فنر عقب فرسوده باشد جلوی ماشین بیش از حد بالا میرود، برای رفع این مشکل حتما باید فنرها را تعویض کرد.

تجمع وزن در نیمه عقب ماشین

زمانی که وزن سنگینی در نیمه عقبی ماشین باشد امکان اینکه تنظیم هم بهم بریزد بسیار زیاد است، زمانی که وزن در عقب باشد فنرها فشرده میشوند و بعد از گذشت مدتی دیگر قادر نیستند که به حالت اولیه خود برگردند و موجب تضعیف شدن فنرها و خارج شدن از حالت اولیه خود میشوند و همین موضوع میتواند بروی تابش نور لامپ خودرو نیز تاثیر بگذارد.

نحوه تنظیم نور چراغ ماشین

ابتدا برای اینکه بتوانید چراغ را تنظیم کنید باید از تنظیم ارتفاع ماشین خود اطمینان یابید، حتما باید ارتفاع خودرو بصورت استاندارد باشد و باد چرخ ماشین هم باید حتما تنظیم باشد تا بتوانید بدرستی چراغ خودرو را تنظیم کنید.

تنظیم نور چراغ ماشین

برای تنظیم چراغ ماشین باید این مراحل را انجام دهید.

جاگذاری خودرو

ماشین خودتان را نزدیک یک دیوار ببرید و چراغش را روشن کنید و نقطه وسط نور ساتع شده را پیدا کرده و علامت بزنید و با چسب به صورت بعلاوه علامت بزنید، حتما باید توجه داشته باشید که سطح زمین باید صاف باشد و بهتر است که قبل از هرکاری ارتفاع دو طرف ماشین از هر دو چرخ تا زمین ار اندازه بگیرید.

عقب بروید

سپس ماشین را به اندازه 10 متر از دیوار عقب ببرید( با متر حتما باید اندازه دقیق را بگیرید) برای اطلاع دقیق این فاصله میتوانید به راهنمای ماشین مراجعه کنید زیرا این فاصله در بعضی از خودروها متغییر است.

چراغ خودرو را تنظیم کنید.

پیچ تنظیم را که معمولا در نزدیکی چراغ ماشین است ( برای اطلاع دقیق به راهنمای دفترچه مراجعه شود)

ارتفاع چراغ خودرو تنظیم شد

به دیوار مقابل ماشین وعلامتی که بروی آن گذاشته‌اید نگاه کنید. بالا ی قسمتی که شدیدترین پرتو نور را دارد باید با مرکز علامتی که روی دیوار گذاشته‌اید برابر باشد، اینگونه چراغ ماشین شما از لحاظ ارتفاع تنظیم شده است.

چراغ ماشین را به صورت افقی تنظیم کنید.

به همان صورتی که برای تنظیم عمودی عمل نموده‌اید باید برای تنظیم افقی نیز انجام دهید و در زمانی که در فاصله 7 متری دیوار قرار گرفتید باید قسمت شدیدتر پرتو نور در سمت راست مرکز باشد( برای چراغ راست ماشین)

الان چراغ شما تنظیم شده است و این تنظیم موجب کاهش اختلال در دید رانندگان روبروی نیز میشود.

تنظیم نور چراغ ماشین با دستگاه

پیشنهاد مطالعه: پروژکتور ماشین

طریقه تنظیم نور چراغ خودرو با دستگاه

اول باد لاستیک را تنظیم کندی و بعد چراغ‌ها را تمیز کرده و با قرار دادن وزنه یا فردی 70 کیلویی در صندلی عقب ارتفاع را از لحاظ سطح تنظیم کنید حتما باید توجه داشته باشید که محل قرار گرفتن دستگاه تنظیم نور چراغ، خودرو باید تراز و همسطح باشد و در شیب نباشد.

سپس دستگاه تنظیم را در فاصله 20 تا 50 سانتی متری قرار دهید و عدسی اصلی دستگاه را به وسیله اهرم بالا و پایین آورنده دقیقا روی چراغ‌ها تنظیم کنید و با عقب و جلو کردن دستگاه در فاصله 30 تا 50 سانتی متری ماشین و تنظیم آینه یا لیزر نقطه تقارن آن را بدست بیاورید.

در صفحه نمایش مختصات تنظیم نور خطوط استاندارد نور پایین، مه شکن، نور بالا موجود است برای تنظیم نور پایین بعد از اینکه نقطه تقارن را بدست آوردید در حالت نور پایین روشن کرده و باید مشخصات در صفحه نمایش نشان داده شود و منطبق با آن باشد.